czwartek, 08 wrzesień 2016 20:20

Wystawa malarstwa Stanisława Baja pt "Rzeka"

Napisane przez  red
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek oraz Nałęczowski Ośrodek Kultury mają zaszczyt zaprosić na wystawę malarstwa Stanisława Baja pt "Rzeka"

Wernisaż wystawy: 13 września 2016 r. godz. 18.00
Galeria im. M. E. Andriollego ul. Lipowa 6, Nałęczów

Wystawa czynna:
do 12 października 2016 r.
pn.–pt. w godz. 10.00–17.00
so.–nd. w godz. 14.00–17.00

Wystawa zorganizowana w ramach projektu "Miesiąc Mistrzów"
Kurator wystawy: Piotr Kmieć

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. W latach 1968-1973 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Od 1973 roku studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Sienickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1978 roku w pracowni prof. Ludwika Maciąga. W macierzystej uczelni pracuje od 1982 roku. Przeszedł w niej przez wszystkie szczeble kariery akademickiej, od asystenta do profesora. Od 2004 roku pełnił funkcję prorektora ds. Studenckich i Współpracy z Zagranicą. Równolegle z dydaktyczną pracą na ASP w latach 1996-2001 prowadził seminaria z rysunku i malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.

W pracy artystycznej Stanisław Baj porusza się w obszarach malarstwa, rysunku a także grafiki, zakres tematyczny swojej twórczości koncentrując wokół dwóch najistotniejszych dla siebie tematów – portretu (m.in. liczne rysunki i obrazy z cyklu „Matka”) i pejzażu (liczne obrazy Bugu i okolic rzeki Bug). Związany z tradycją realistycznej formuły obrazowania, w artystycznym, nie pozbawionym emocjonalnego nastroju zapisie, przedstawia wizerunki człowieka oraz ziemi danej ludziom do życia, w prostych motywach szukając najprostszej prawdy. Sporadycznie artysta zajmował się również projektowaniem i malarstwem sakralnym (m.in. epitafium kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rywałdzie Królewskim, obraz „108 Męczenników” przeznaczony na beatyfikację podczas wizyty Jana Pawła II w Warszawie w 1999 roku).

Stanisław Baj jest autorem ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie; uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych. W 1988 roku był stypendystą Fundacji im. Jana Pawła II w Rzymie. Twórczość Stanisława Baja uhonorowana została medalem „Bene merenti” przyznanym przez Papieża Jana Pawła II.

Zaproszenie (pdf)
Czytany 420 razy

Gazeta Nałęczowska

Wydawana od 1994 roku.